Magyarok közösségi fóruma Máramarosszigeten
Pénteken, június 26.-án, a máramarosszigeti kultúrpalota adott otthont, a Történelmi Máramarosi RMDSZ szervezésében, annak a lakossági fórumnak melynek meghívottjai voltak, Kelemen Hunor, RMDSZ szövetségi elnök valamint Magyari Tivadar, oktatásért felelős alelnök.
Articol editat de , 27 iunie 2015, 14:06 / actualizat: 27 februarie 2017, 11:28
A fórum Dr. Béres István László, a Történelmi Máramaros RMDSZ területi elnök, moderálásában zajlott.
Lehetőséget kapott a szigeti magyarság, hogy szóvá tegye fájó témáit, nézeteltéréseit, elégedetlenségeit. A fórum kiértékelése szerint, sikeresnek és tanulságosnak bizonyult a találkozás.
A következőkben Kelemen Hunor elnök úr és Dr. Béres István területi elnök úr interjúját olvashatják, valamint meghallgathatják azt a hétfői adásunk alkalmából délután 3 óra 40 perctől.
Kelemen Hunor
D.I.: Milyen megfontolásból került megrendezésre a mai fórum?
Kelemen Hunor: Már jó néhány hónapja, tulajdonképpen a múlt év végétől, elindítottuk a lakossági fórumokat. Ezeket sok helyen a területi szervezetek is szervezik. Természetesen azt ígértem, hogy lassan minden egyes területi szervezethez én is elmegyek egy ilyen lakossági fórumra, mert személyesen is akarom hallani, hogy milyen problémákkal szembesülünk. Olyan RMDSZ-t akarnék ami nyit, olyan RMDSZ-t kell tovább építenünk amely mindenki fele tudd nyitni, amely partneri kapcsolatban tudd dolgozni a társadalom különböző szegmenseivel. Közvetlenül jó hallani az észrevételeket is, a bírálatokat, a problémákat és a megoldáskeresésnek is az egyik jó módozata, hogy együtt gondolkodunk, és együtt próbálunk választ keresni a problémákra. Szakembereket kell megszólítani, a szakpolitikákra nagy hangsúlyt kell fektetni. Akkor, amikor eljönnek ide az emberek, előtte-utána, ezeknek a fórumoknak ezen túl is van élete, ezt követően még sokszor, azt tapasztaltam, hogy küldenek észrevételeket. Természetesen mi is kiértékeljük az itt elhangzottakat. Azt szeretném, hogy ezeknek a lakossági fórumoknak a végén jobban megértsük a közösségünknek a problémáit és az elvárásait, a közösségünk pedig jobban megértse, hogy mit miért teszünk. Időnként meg kell magyarázni, hogy mit miért teszünk, itt is voltak olyan kérdések, amelyekre részletes magyarázatott kellett adni, mert sokszor egy-egy gyors nyilatkozatban a sajtón keresztül, részletes magyarázatot nem lehet adni, de szükség van részletes magyarázatra.
D.I.: Mit gondol, hogyan tudnánk megérinteni a fiatalokat, hogyan tudnánk vissza vonzani őket a magyarsághoz?
Kelemen Hunor: A fiatalokkal kapcsolatosan a tapasztalatunk az, hogy a régi, klasszikus üzenetekkel, módszerekkel őket nem lehet megszólítani vagy kevésbé lehet megszólítani. Egyrészt azért mert az új nemzedék új kommunikációs formákat használ, sokszor a saját problémájának a leírására is egy más nyelvezetet használ. De ami ennél sokkal fontosabb, hogy neki már mindaz, ami számunkra cél volt, már nem cél. Nincs viszonyítási alapjuk, ‘89 előtt nem éltek, nincs közvetlen tapasztalatuk, amiben ma vannak az a természetes, az a normális. Mi, amiben élünk ahhoz viszonyítjuk, amiből jövünk, a kommunizmusból és hová jutottunk. Nekik ahhoz képest van célkitűzésük, amiben ők most élnek. Nekünk ehhez kell igazítani a szakpolitikai programjainkat. Akkor tudjuk megszólítani őket, visszahozni, vagy sokszor nem is azt mondanám, hogy visszahozni, hanem elhozni, mert ők nem elmentek, hanem meg kell nyerni és meg kell tudni győzni őket, hogy az érdekképviseletnek, a politikának mi az értelme. Az mindig a jövőről szól, de a jövőről már csak úgy szólhat az ők nyelvezetükön, hogy az ők kihívásaikra adjanak választ, ne azt ismételjük, amit a 90-es években mondtunk. Ők azt nem értik, őket az nem érdekli.
D.I.: Mennyire tűntek az itteni problémák egyedinek vagy általánosnak a magyar közösségben országszerte?
Kelemen Hunor: Van, ami általános és van, ami helyi. Az általános problémák körében tartóznak az oktatással kapcsolatos kérdések, a tankönyvek hiányával kapcsolatos kérdések, a visszaszolgáltatások, az egyházi tulajdon rendezésének a kérdése. Ezek általában mindenhol visszajönnek. Illetve a munkahelyek, a mezőgazdaság a vidéken élő embereknek a problémái és ez azt mutatja, hogy az embereket ma ezek a kérdések érdeklik mindenekelőtt.
Dr. Béres István László
D.I.: Milyen tapasztalattal maradt a mai fórum után?
Dr. Béres István László: Elsősorban azt vettem észre, hogy az embereknek szüksége van az ilyen fajta találkozókra. El kell mondják mindazt ami nyomasztja őket. A közösség számára is nagyon fontos, főleg azért mert ilyen szintű beosztásban lévő személyekkel tudtunk találkozni, akik tényleg ott tudnak hatni a ahol érvényesíteni is lehet az akaratunkat. Éppen ezért én azt mondom, hogy helyi szinten folytatni kell a párbeszédet. Voltak kisebb-nagyobb feszültségek is, de viszont ez együtt jár az ilyen találkozókkal. Azt mondom, hogy sikeres volt ez a mai délután. A helyi problémákat meg kell próbáljuk mi megoldani. Elsősorban meg kell tanuljunk egymással többet beszélni. Ha olyan probléma akad amit nem tudunk mi megoldani, akkor a felső vezetőséghez kell fordulni. A lényege a mai találkozónak az, hogy csak akkor fogunk tudni eredményeket elérni és megmaradni itt, Történelmi Máramaros területén, ha össze fogunk fogni. Ez az egyik fő téma ami kirajzolódott. A másik, hogy minden problémánkat, minden bajunkat meg kell beszéljük, mert én azt hiszem, hogy nagy részben meg fogjuk tudni mi itt oldani és nem lesz szükség külső behatásra.
D.I.: Mi a Történelmi Máramaros RMDSZ tervezete arra, hogy visszavonzza a magyarokat, a fiatalokat főleg, a közösséghez?
Dr. Béres István László: Meg kell érttetni elsősorban a fiatalokkal, hogy még ma is nagyon nagy szükség van erre a szövetségre, azért mert a helyi jogaink, a kisebbségi jogaink még nincsenek teljes mértékben kivívva, és azért, hogy ne vegyenek el abból, amit már kivívtunk, szükségünk van a szövetségre. A szövetség csak az irányt mutatja meg, a munkának a stílusát, és a politikába, ha nem szólunk bele és nem a szövetség által próbálunk beleszólni akkor nem tudunk elérni eredményeket. Én az hiszem ha a fiatalok megértik, és főleg rá tudjuk ébreszteni az identitásukra, hogy az legyen fontos nekik: a nyelvük, a hovatartozásuk, a kultúrájuk. Ha ezt tényleg a fejükbe tudják vésni, akkor rá fognak jönni arra, hogy miért kell mindaz amiért harcolunk és amin dolgozunk mindennap.
Hallgassa magyar adásunkat hétköznap délután három óra negyven perctől.
Adásainkat online is hallgathatja ide kattintva
Dimand István